``

To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.

 

„Alchemik”  •  Paulo Coelho  •  1988 r.
 • Imiona: Dariusz, Bogusław
 • Nazwisko: Popiela
 • Urodzony: 27. VII 1985r. Kraków
 • Mieszka w: Nowy Sącz
 • Wiosłuje od: 1992 r. (pierwsze zawody: 1994 r.)
 • Konkurencja: K1
 • Trenerzy: Bogusław Popiela, Henryk Popiela
 • Fizjolog: prof. dr hab. Jerzy Żołądź
 • Psycholog: prof. Jan Blecharz
 • Klub: KS Start Nowy Sącz
 • Wzrost: 170cm
 • Kajak: Vajda
 • Wiosło: RAAB

Urodzony w połowie lat 80” w Krakowie jest mieszkańcem ziemi sądeckiej od początku swojego życia. Rodzinne tradycje sprawiły, że już jako dziecko poszedł w ślady wujka Henryka Popieli, który w młodości odnosił sukcesy na torze kajakowym (medal Mistrzostw Świata w 1977 roku w drużynie) oraz taty Bogusława, który po dziś dzień jest jego trenerem i odpowiada za indywidualny plan szkolenia – oparty na innych, niż ogólnie przyjęte metody treningowe. Sztab szkoleniowy uzupełniają profesor Jerzy Żołądź i profesor Jan Blecharz, czyli naukowcy znani ze współpracy z Adamem Małyszem.

Darek już w wieku 7 lat rozpoczął trwającą po dziś dzień przygodę z kajakarstwem górskim. Dwa lata później miał już za sobą pierwszy start w zawodach, który okazał się wstępem do profesjonalnej kariery naznaczonej wieloma krajowymi oraz międzynarodowymi sukcesami.

W 1997 roku ze względów stricte sportowych zaczął reprezentować barwy Austrii. Podjęcie takiej decyzji dało mu możliwość trenowania pod okiem cenionego polskiego trenera Antoniego Kurcza. Przez kolejne pięć sezonów był m.in.: mistrzem Austrii młodzików i juniorów oraz wicemistrzem seniorów. Przygoda z tym krajem skończyła się w 2002 roku kiedy to Popiela musiał podjąć decyzję, który kraj chce reprezentować na arenie międzynarodowej jako senior.

Wraz z początkiem 2003 roku rozpoczął walkę o swoje największe marzenie – możliwość startów w polskich barwach. Sukcesy przyszły szybko bo już rok później Darkowi udało się wywalczyć dla Polski miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (ostatecznie na nie pojechał z powodów niezależnych od siebie).

Swoją sportową złość Popiela postanowił przelać na kartki i tak też rozpoczęła się jego przygoda z rapem. Pod pseudonimem „Daro” wraz z Grześkiem „Gie” Czerpakiem ze Starego Sącza założyli zespół PrecedeNS, któremu udało się wydać dwa „podziemne” albumy i zagrać kilka koncertów. Pasja do muzyki nie mogła jednak wygrać z miłością do sportu co zaowocowało tym, że cztery lata później nowosądeczanin pojechał do Pekinu, gdzie wystartował w finale IO zajmując w nim 8-me miejsce.

Przez te wszystkie lata Popiela aż siedmiokrotnie zdobywał tytuł Mistrz Polski (2004, 2005, 2009, 2010, 2013, 2017, 2018) dokładając do tego srebrny medal na Mistrzostwach Europy (2017), srebro i brąz (dwukrotnie) w Pucharze Świata, oraz wiele medali Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w sztafecie (K1x3).

Mimo wielu sukcesów na torze kajakowym najbardziej dumny jest ze swoich dwóch córek – Leny i Sary. Wsparcie żony Kamili oraz całej rodziny daje siłę w trudnych chwilach, których w życiu zawodowego sportowca nie brakuje.

Od kilku lat poza walką na torze kajakowym Darek angażuje się w różne historyczne inicjatywy. Jego główną ambicją jest powstrzymywanie rozprzestrzeniania się stereotypów, zachowań ksenofobicznych, antysemickich, rasistowskich, dialog wielokulturowy oraz wielowyznaniowy i poszanowanie drugiej osoby.

W 2018 roku zakończył studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych na Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Po zakończeniu sezonu czeka go obrona pracy magisterskiej.

214
z 365 dni spędziłem poza domem na zgrupowaniach i zawodach
1095
godzin poświęciłem na trening w trakcie ostatniego roku
2020
w tym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Bogusław Popiela

TRENER

Dumny ojciec dwójki dzieci - Karoliny oraz Darka, którego trenuje przez cały czas trwania kariery syna. Założyciel firmy P.P.H.U. Centrum (producenta sprzętów sanitarnych), która w 2015 roku obchodziła 30-lecie działalności a obecnie zatrudnia blisko 700 osób.

Henryk Popiela

TRENER

W latach 70-tych reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej (medal zdobyty w drużynie na Mistrzostwach Świata w 1977 roku. Założyciel P.P.H.U. Centrum (producenta sprzętów sanitarnych), która w 2015 roku obchodziła 30-lecie działalności a obecnie zatrudnia blisko 700 osób.

prof. dr hab. Jerzy Żołądź

FIZJOLOG

Wybitny ekspert w dziedzinie fizjologii. Członek rzeczywisty The Physiological Society (London), Komisji Fizjologii Mięśni Komitetu Nauk Fizjologicznych Polskiej Akademii Nauk i pracownik krakowskiej AWF. Autor ponad stu publikacji naukowych w tym kilkudziesięciu prac zamieszczonych w czasopismach indeksowanych na Liście Filadelfijskiej. Współautor dwóch podręczników dla studentów z dziedziny fizjologii i fizjologii wysiłku.

prof. dr hab. Jan Blecharz

PSYCHOLOG

Wybitny specjalista w dziedzinie psychologii. Członek Zarządu Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Kultury Fizycznej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Association for Advancement of Applied Sport Psychology i pracownik krakowskiej AWF. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz współautor dwóch podręczników dla studentów. W latach 1998-2003 był psychologiem polskiej kadry w skokach narciarskich.

Magdalena Wieczorek

DIETETYK

Dietetyk funkcjonalny, dietetyk sportowy, członek francuskiego Stowarzyszenia MediPrevent, członek Platformy Alameda zrzeszającej specjalistów uprawnionych do interpretacji Profilaktycznych Bilansów Biologicznych w Polsce. Właścicielka firmy Feel Good.

sponsorzy strategiczny

sponsor główny

sponsor główny

sponsorzy wspierający

PZK
startNS
UMW
hotel_beskid
feelgood
dp17

kontakt@dariuszpopiela.pl
ⓒ    2018 POPIELA TEAM